German Panzer II Ausf. F 1st Pz. Gre. Div., Kharhov 1943

German Panzer II Ausf. F 1st Pz. Gre. Div., Kharhov 1943

PzKpfw II (Panzerkampfwagen II) – niemiecki czołg lekki, wykorzystywany w pierwszych latach II wojny światowej. Aż do 1941 roku był podstawowym czołgiem w dywizjach pancernych III Rzeszy. Słabe opancerzenie, dochodzące do 35 mm od frontu i wynoszące zaledwie 14,5 mm z boku i z tyłu, czyniło go niezwykle wrażliwym na ogień nieprzyjacielskich czołgów i dział. Także uzbrojenie, które stanowiło działo kalibru 20 mm, było niewystarczające by zniszczyć większość wrogich wozów pancernych. Dlatego też w 1942 roku zdegradowano go do działań rozpoznawczych i przeciwpartyzanckich i starano się go zastąpić czołgami średnimi PzKpfw III i PzKpfw IV.

Opis modelu:
– Model pochodzi z serii Hobby Master.
– Skala 1:72
– Pojazd wykonany z metalu oraz tworzywa sztucznego. Plastikowa podstawka.
Wieżyczka metalowa, ruchoma.
– Jakość wykonania oceniam lepiej niż serię Amercom  7/10
– Lepsze wykonanie niż modeli Amercom, lepsza jakość tworzywa oraz jakość wykonania. Znacznie lepsze gabloty.

Krótki opis czołgu
PzKpfw I (Panzerkampfwagen I) – niemiecki czołg lekki używany w okresie II wojny światowej. Podstawowymi wersjami (niem. Ausführung) były A i B. Był to pierwszy czołg seryjnie produkowany w III Rzeszy.

W 1934 r. Pojawiły się opóźnienia w projektowaniu i produkcji czołgów Panzer III i IV. Tymczasowym rozwiązaniem był Panzer II lub Panzerkampfwagen II (PzKpfw). Była to większa wersja Panzer I, ale z 20 mm działkiem przeciwpancernym. Panzer II był produkowany od 1937 do 1943 roku i pozostawał w służbie do 1945 roku. Ausf. C był najczęściej produkowanym wariantem Panzer II. Podwozie Panzer II zostało użyte do produkcji kilku innych rodzajów zbiorników.
23,79 GBP
MRP 27,99 GBP

Świetny materiał na temat tych maszyn:

Od 8 lutego 1943 r. Do 17 marca 1943 r. Wojska radzieckie i niemieckie walczyły o kontrolę nad miastem Charków. Sowieci zdołali wypędzić Niemców z miasta, ale kosztem kilku sowieckich dywizji. Niemcy zaczęli się cofać, ale kiedy zatrzymali się na stanowisku pod czołgiem, czołgi Peiperów się przedarły. 17 marca walki dobiegły końca, a niemieccy żołnierze przeszli przez szpitale, zabijając rannych radzieckich żołnierzy i oficerów.

About The Author

Patryk Sanecki

Fan pojazdów pancernych

Add a comment

*Please complete all fields correctly

Related Blogs